Event Info  ~  Premium  ~  Event EntriesRunning Order

Event Results

ESSC of Eastern Nebraska Fall Field Trial

Saturday October 17, 2020 (AM)(Event# : 2020367006)


Open All-Age-AM Saturday October 17, 2020
Entered (28)
Started (24)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
27 Winston Whisky River Winston Dudley Doo Rite Lynn Christen Todd Stelzer 1st
13 Riley Goodlife Riley of Farview Skip Smith Skip Smith(A) 2nd
14 Hondo Strongs Deep Water MH David Flint David Flint 3rd
6 Heidi Strong's River Ranch Heidi David Jones David Flint 4th
1 Dunkin FC Goshens Down to the River Todd Stelzer Todd Stelzer(P)
2 Amy Garrisoncullin Amy Jack Waggoner Jack Waggoner()
3 Dyna Goshen's Banjo Ann Stelzer Todd Stelzer(P)
4 Sprig Strong's River Ranch Sprig David Flint David Flint
5 Quinn AFC Sunrise Quinault Of Farview Skip Smith Kathy Sleavin(A)
7 Tess AFC Sunrise Tesoro MH Cristy Joy Cristy Joy/Collin Pickrel
8 Pippa AFC Wind River Pippa Tom Nabity Tom Nabity(A)
9 Bella Lady Bella of Norton Ryan Kistner Todd Stelzer(P)
10 Sister Birdflush's Sportin' a Habit SH Donna Young/Alan Young Alan Young/Dan Murray(A)
11 Maverick Whisky Rivers Maverick Todd Stelzer Todd Stelzer(P)
12 Wyatt Harvest Moon's Gunslinger Mike McGinty Mike McGinty(A)
15 Bella Damrie Scots Bluebell Cristy Joy Collin Pickrel(P)/Cristy Joy
16 Fly AFC PrairieRose's Super Fly MH Amelia Baxter Amelia Baxter(A)
17 Shyne PrairieRose's Ryse & Shyne Rick Paquin Rick Paquin(A)
18 Duke Jax Marley Duke Jack Waggoner Jack Waggoner()
19 Guinness Whisky Rivers Shot N Guinness Sharon Pilgrim Todd Stelzer(P)
20 Preacher Birdflush's Outlaw Josey Wales JH Donna Young/Alan Young Alan Young(A)/Donna Young
21 Lucy Whiskey River Lucky Lucy of Norton Courtney Kistner Todd Stelzer(P)
22 Gus AFC Upland Meadows Alpine Angus SH Joe Eischen Joe Eischen(A)
23 Sykes Sunrise Sykes of Farview Kathy Sleavin/Skip Smith Skip Smith(A)
24 Stella AFC Cattails Stella Artois MH Amelia Baxter Amelia Baxter(A)
25 Joe GoodLife Joe Cristy Joy Collin Pickrel/Cristy Joy
26 Derby Wise River's Ranchhand Douglas Reynolds/Gail Reynolds David Flint
28 Ted AFC Willowsaul Batman of Countryways Tom Nabity Tom Nabity(A)




Amateur All-Age-AM Saturday October 17, 2020
Entered (33)
Started (30)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
23 Cody Pheasant Feathers Patriot Steve Tozier Steve Tozier(A) 1st
22 BB Sunrise BB Tony Sworsky Tony Sworsky(A) 2nd
19 Oaklee Doorcreek's Khaleesi Greg & Deb Livingston Greg Livingston 3rd
27 Jones Dr. Henry Jones, Jr. Beast Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A) 4th
1 Zach FC FC Salmy’s Zachary From Windy Ridge Jack Waggoner Jack Waggoner()
2 Coal Sunrise Coal of Farview Kathy Sleavin/Skip Smith Skip Smith(A)
3 Tori Paragons Tori Borealis Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A)
4 Pat Sunrise RPA of FlatWater MH Cristy Joy/Mike Ayars Cristy Joy
5 Doc Harvest Moon's I'm Your Huckleberry Holly Boggess/Bradley Boggess Brad Boggess(A)
6 Sassy Grandview's Sassy Hunter SH Jim DeFreece Jim DeFreece(A)
7 Cora Cutaways hard to coral Diane Schindler Brad Schindler(A)
8 Zeke Zachs Hidengozeke Gary McDonald Gary McDonald(A)
9 Jake Strongs River Ranch Little Jake Stephen Seltzer/Judith Seltzer Stephen Seltzer(A)
10 Pan Sweet Serenitys Widespread Panic SH Abby Kozal Shane Kozal/Abby Kozal
11 Zip UK Breeze of Tweed Zip Ms Kathleen Palmer Ralph V Palmer(A)
12 Abe Strongs River Ranch Abe Tim Goulart Tim Goulart
13 Briar Pine Shadows BY Briar Lee Grauf Lee Grauf(A)/Ryan Grauf
14 Gus FC Cadiz Country's Courtman Will Pick Will Pick(A)
15 Bandit Desperado Jesse James Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A)
16 Zach FC AFC Sunrise Zach of Farview Frederick Smith Skip Smith(A)
17 Justice Narvin's Verdict Holly Boggess Bradley Boggess(A)
18 Chief FC FlatWater Chief of Hearthrock MH Cristy Joy Cristy Joy
20 Buster Eddie the Eagle Steven Hoostal Steven Hoostal(A)
21 Rags Prairie Rose's King Ragnar Kevin Martineau Kevin Martineau(A)
24 Kai Grandpa Pop's Kipu Kai Joe Eischen Joe Eischen(A)
25 Dexter Darktimber Born in Blood Jason Craig/Amelia Baxter Amelia Baxter(A)
26 Mike Sunrise Michael of Farview Skip Smith/Kathy Sleavin Kathy Sleavin
28 Zan AFC Sunrise Zan MH Cristy Joy Cristy Joy
29 Marley FC CFC Tonacrick Marley Jack Waggoner Jack Waggoner()
30 Sioux Whispering Pines Autumn Skyy Charles Petrmichl Chuck Petrmichl(A)
31 Crumb Pine Shadows BP Crumb Ryan Grauf Ryan Grauf
32 Rocket AFC Blackbrier's Guardian of the Galaxy JH Josh Davis Jeanne Nabity
33 Toot Whisky Rivers Tulip Ann Stelzer Ryan Kistner(A)




Puppy-AM Saturday October 17, 2020
Entered (8)
Started (7)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
6 Duke The Swift Duke of the Highland Tim Goulart Tim Goulart 1st
8 Briar Pine Shadows BY Briar Lee Grauf Lee Grauf(A) 2nd
1 Levi Cadiz country's it's in his genes Will Pick Will Pick(A) 3rd
5 Dexter Darktimber Born in Blood Jason Craig/Amelia Baxter Amelia Baxter(A) 4th
2 Rock Rulo's The Rock Mike McGinty Mike McGinty(A)
3 Cash Albert Lee`s Petty Cash Randy Lambert Randy Lambert(A)
4 Bono Prairierose's Bold North Kevin Martineau Kevin Martineau(A)
7 Bree Windrifts Breeann of Tuttle Ray Hankins/Jill Hankins Ray Hankins(A)








2019 HuntSecretary.com | Website Design by: Cross Creek Web Design | Privacy Policy