Event Info  ~  Premium  ~  Event EntriesRunning Order

Event Results

Minnesota Hunting Spaniel Association Cocker Field Trials Fall 2020

Saturday October 10, 2020 (AM)(Event# : 2020446207)
AND
Sunday October 11, 2020 (AM)(Event# : 2020446208)


Open All-Age-AM Saturday October 10, 2020
Entered (21)
Started (17)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
13 Bailey Biltmore's Black Diamond Bryan Miller Jason Givens(P) 1st
3 Chloe AFC Green Gable’s Fearless Wonder Mark Schinderle/John Kriegl John Kriegl 2nd
9 Blossom Lighthouse Dearie Chuck Cloninger Jason Givens(P) 3rd
10 Hopper FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley 4th
1 Sophie Saracen Night Hawk Susan Sarracino-Deihl/Robert Deihl Jason Givens(P)
2 Archer Stonewalker's Highway To The Danger Zone Heidi Reinhardt Kim Wiley
4 Teagan Coteau Dark One Rodney Beck Tom Ness(P)/Rod Beck
5 Maggie Klines Creekside Maggie Curtis Kline Jason Givens(P)
6 Alibi Gardian's My Alibi JH Venee Gardner Kim Wiley
7 Sophie Oahe Sophia Tom Ness Timothy Brosz
8 Willow Paonia Willows of Oahe Robin Putnam Thomas Ness Scratch
11 Wynnie Green Gable's Whirlwyn of Winchester Kaye Wyn Kaye Wyn(P)
12 Clare Fenloch Starling of Oahe George Tate Tom Ness(P) Scratch
14 Clutch Stonewalker Clutch Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
15 Cuba Absolute's Havana SH Sue Wilson/Alan Wilson Alan Wilson/Sue Wilson(A)
16 Montana Prairiewind Montana AR Ginn Tom Ness(P) Scratch
17 Ginger FC Fallen Wings Ginger Scott Fitzgerald Jason Givens(P)
18 Eddie FC Stonewalker Eduardo SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
19 Maisie Oahe's Elfin Magic SH Timothy Brosz Timothy Brosz
20 Auggie Rock Rivers Muddy Paws of Gus & Gable MH Todd Mayer Jerry Mayer(A)
21 Frost AFC Abitt Of A Northern Whirlwyn Kaye Wyn Kaye Wyn(P) Scratch




Amateur All-Age-AM Saturday October 10, 2020
Entered (16)
Started (16)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
9 Raven FTAW Rabbitridge Raven MH Julie Mommaerts/Paul Mommaerts Julie Mommaerts(A) 1st
10 Cuba Absolute's Havana SH Sue Wilson/Alan Wilson Alan Wilson 2nd
15 Sami FC Stonewalker Sumac Samantha SH Kim Wiley/Bethann Wiley Bethann Wiley 3rd
16 Cato Yankee Creek's Absolute Patience Barbara Defalco Barbara Defalco() 4th
1 Fire Arbuspowers Starman Julie Mommaerts/Paul Mommaerts Julie Mommaerts(A)/Paul Mommaerts
2 Mattie Prairie Marsh Second Chance JH SH Jerry Mayer Jerry Mayer(A)
3 Cheers Lighthouse Huntingstar Here's To You JH Vickie Dahlk/Ronald Dahlk Vickie Dahlk(A)
4 Raven Tiptop Chyknell Raven Stephen Collins Stephen Collins(A)
5 Ember Dbltaps St. Elmo's Fire Julie Smith John Smith(A)
6 Clea Fallen Wings Queen of Egypt MH Deb Strohl Deb Strohl
7 Thor Windy Acres Keeler's Special K Kelly Ramacier/Jim Ramacier Jim Ramacier
8 Mitts FC AFC Mittens on the Prairie Rodney Beck Rodney Beck(A)
11 Weatherby Fallen Wings Hunting Star Weatherby JH Vickie Dahlk Vickie Dahlk(A)
12 Rose FC Corazon Chyknell Tiptop Texas Rose Stephen Collins Stephen Collins(A)
13 Finley Windy Acres Bluffview Finley John Kriegl/Mark Schinderle John Kriegl(A)
14 Cairo NFC FC Warrener's Chuck-Will's Widow MH Deb Strohl Deb Strohl




Open All-Age-AM Sunday October 11, 2020
Entered (25)
Started (21)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
6 Ginger FC Fallen Wings Ginger Scott Fitzgerald Jason Givens(P) 1st
14 Cato Yankee Creek's Absolute Patience Barbara Defalco Barbara Defalco() 2nd
18 Chloe AFC Green Gable’s Fearless Wonder Mark Schinderle/John Kriegl John Kriegl 3rd
25 Finley Windy Acres Bluffview Finley John Kriegl/Mark Schinderle John Kriegl(A) 4th
1 Alibi Gardian's My Alibi JH Venee Gardner Kim Wiley
2 Maggie Klines Creekside Maggie Curtis Kline Jason Givens(P)
3 Montana Prairiewind Montana AR Ginn Tom Ness(P) Scratch
4 Cuba Absolute's Havana SH Sue Wilson/Alan Wilson Alan Wilson/Sue Wilson(A)
5 Eddie FC Stonewalker Eduardo SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
7 Teagan Coteau Dark One Rodney Beck Tom Ness(P)/Rod Beck
8 Frost AFC Abitt Of A Northern Whirlwyn Kaye Wyn Kaye Wyn(P) Scratch
9 Clutch Stonewalker Clutch Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
10 Sophie Saracen Night Hawk Susan Sarracino-Deihl/Robert Deihl Jason Givens(P)
11 Maisie Oahe's Elfin Magic SH Timothy Brosz Timothy Brosz
12 Auggie Rock Rivers Muddy Paws of Gus & Gable MH Todd Mayer Jerry Mayer(A)
13 Archer Stonewalker's Highway To The Danger Zone Heidi Reinhardt Kim Wiley
15 Willow Paonia Willows of Oahe Robin Putnam Thomas Ness Scratch
16 Blossom Lighthouse Dearie Chuck Cloninger Jason Givens(P)
17 Sami FC Stonewalker Sumac Samantha SH Kim Wiley/Bethann Wiley Bethann Wiley/Kim Wiley
19 Clare Fenloch Starling of Oahe George Tate Tom Ness(P) Scratch
20 Wynnie Green Gable's Whirlwyn of Winchester Kaye Wyn Kaye Wyn(P)
21 Hopper FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
22 Bailey Biltmore's Black Diamond Bryan Miller Jason Givens(P)
23 Sophie Oahe Sophia Tom Ness Timothy Brosz
24 Mattie Prairie Marsh Second Chance JH SH Jerry Mayer Jerry Mayer(A)




Puppy-AM Sunday October 11, 2020
Entered (4)
Started (3)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
3 Maggie Klines Creekside Maggie Curtis Kline Jason Givens(P) 1st
1 Cody Royal Saracen Iron Eyes Cody Susan Sarracino-Deihl/Robert Deihl Jason Givens(P) 2nd
2 Mya Windy Acres Ryglen Mya John Kriegl John Kriegl(A) Scratch
4 Copper PRAIRIE MARSH COPPER TOP Justin Zeman Justin Zeman(A)








2019 HuntSecretary.com | Website Design by: Cross Creek Web Design | Privacy Policy