Event Info  ~  Premium  ~  Event EntriesRunning Order

Event Results

Northern Colorado SS Club Fall Field Trial - ESS

Saturday October 3, 2020 (AM)(Event# : 2020368204)
AND
Sunday October 4, 2020 (AM)(Event# : 2020368204)


FT Water Test-AM Saturday October 3, 2020
Entered (18)
Started (16)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
1 Hercules Hercules of Ivanhoe Lynn Miller Lynn Miller(P) Pass
2 Sykes Sunrise Sykes of Farview Kathy Sleavin/Skip Smith Skip Smith(A) Pass
3 Bandit Desperado Jesse James Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A) Pass
5 Swagger Lionhearted Lynn Miller Shannon Shepard Pass
6 Seeker Wing Shots Seeker Mark Matthiesen/Bob Childs Mark Matthiesen Pass
8 Jones Dr. Henry Jones, Jr. Beast Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A) Pass
10 Bucky Paragon's One Lucky Buckaroo of Hellfire Mhari Peschel Lynn Miller Pass
11 Mike Sunrise Michael of Farview Skip Smith/Kathy Sleavin Kathy Sleavin Pass
4 Cardhu Hellfire's Spirit of Cardhu Leslie Holland Lynn Miller(P) Scratch
7 Duke Paragon's Sir Marmaduke Macaoidh Mhari Peschel Lynn Miller Scratch
9 Bree Rocky Crosswinds Brianne MH Bill Benkula Bill Benkula(A) Scratch




Open All-Age-AM Saturday October 3, 2020
Entered (33)
Started (25)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
22 Frieda Nel's Arizona Beauty James A Nelson Gary Riddle(P) 1st
32 Ugg FC CNFC Nels' Tip of the Sword James Nelson Gary Riddle(P) 2nd
20 Mimi AFC Paragon's Maeve Macaoidh of Wise River Mhari Peschel Mhari Peschel(A) 3rd
33 Seeker Wing Shots Seeker Mark Matthiesen/Bob Childs Mark Matthiesen 4th
1 Rip Esgob Enchantment Mhari Peschel Lynn Miller
2 Feathers Rockey's Feathers Kirk Cammack Gary Riddle(P)
3 Bentley Lighthouse Classy Chassis Gunther and Barbara Boettcher Gunther Boettcher(A)
4 Pippa AFC Wind River Pippa Tom Nabity Tom Nabity(A) Scratch
5 Liz Tridons Chasemore White Diamonds Don Bramwell/Trisha Bramwell Lynn Miller
6 Moose AFC Paragon's Ogha A Ghrian Mhari Peschel Mhari Peschel(A)
7 Dusty Blys Dusty Road AR Ginn Tom Ness(P)
8 Brix Rockey's Firecracker Norm Gretory Gary Riddle(P)
9 Hercules Hercules of Ivanhoe Lynn Miller Lynn Miller(P)
10 Sykes Sunrise Sykes of Farview Kathy Sleavin/Skip Smith Skip Smith(A) Scratch
11 Tiller FC AFC Raintree High Seas SH Gunther and Barbara Boettcher Gunther Boettcher
12 Bo FC Tuckers Little Bo Rory Hall Gary Riddle(P)
13 Louie Rickey's Royal Louie Larry Zieman Larry Zieman(A)
14 T Bone Sunrise Well Done T Bone Kevin Noon Kevin Noon(A) Scratch
15 Bucky Paragon's One Lucky Buckaroo of Hellfire Mhari Peschel Lynn Miller
16 TJ Rockey's TJ Kirk Cammack Gary Riddle(P)
17 Eva EVa of Oahe AR Ginn Tom Ness(P)
18 Ted AFC Willowsaul Batman of Countryways Tom Nabity Tom Nabity(A) Scratch
19 Elmo Paragon's St Elmo's Fire of Big Sky Mhari Peschel Lynn Miller
21 Riley Goodlife Riley of Farview Skip Smith Skip Smith(A)
23 Duke Paragon's Sir Marmaduke Macaoidh Mhari Peschel Lynn Miller
24 Taz Stonewall Farm’s Streakin Devil SH Mike Leonetti Mike Leonetti()
25 Izzy Uk Breeze of Tweed Izzy Jeff Adams Jeff Adams(A)
26 Kraken Pheasant Feathers Release the Kraken Kevin Noon Kevin Noon(A) Scratch
27 Eva Eva of Oahe Thomas Aufiero Tom Ness(P)/Tom Aufiero
28 Keeper JoJo's Easy Keeper Bill Brockett Gary Riddle(P)
29 Aoife FC Paragon's Aoife Na'Tuile Mhari Peschel Lynn Miller
30 Bree Rocky Crosswinds Brianne MH Bill Benkula Bill Benkula(A) Scratch
31 Quinn AFC Sunrise Quinault Of Farview Skip Smith Kathy Sleavin(A) Scratch




Amateur All-Age-AM Sunday October 4, 2020
Entered (31)
Started (23)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
15 Tori Paragons Tori Borealis Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A) 1st
5 Bandit Desperado Jesse James Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A) 2nd
29 Jones Dr. Henry Jones, Jr. Beast Rick Shively/Carol Shively Rick Shively(A) 3rd
17 Seeker Wing Shots Seeker Mark Matthiesen/Bob Childs Mark Matthiesen 4th
1 Harry High Prairie Harry MH Alice Henriques/Brian Hanson Alice Henriques/Brian Hanson
2 Bree Rocky Crosswinds Brianne MH Bill Benkula Bill Benkula(A) Scratch
3 Abby Paragon's Presto Abra-ca-dabra Mhari Peschel Gary Peschel
4 Gracie High Prairie’s Gracie Gary Shrigley Adis Zilic(A)
6 Pete Bravehearts Threepeat the Streak Mike Leonetti Mike Leonetti()
7 Avery Wingshots Avery Mark Matthiesen Mark Matthiesen Scratch
8 T Bone Sunrise Well Done T Bone Kevin Noon Kevin Noon(A) Scratch
9 Mugsey Ice Cold Mugs Ray Jack Ray Jack()
10 Zelda Paragons Samhain of Crestline Tom or Tina Campbell Tom or Tina Campbell(A)
11 Rowan FC Paragon Addiwhan's Ode to O'Ruadhain Mhari Peschel Mhari Peschel(A)
12 Chester FC AFC Paragon's Araidh Crideachan Kirby Shineman Kirby Shineman(A)
13 Buster Eddie the Eagle Steven Hoostal Steven Hoostal(A)
14 Jake Strongs River Ranch Little Jake Stephen Seltzer/Judith Seltzer Stephen Seltzer(A)
16 Annie Bravehearts Get Your Gun Mike Leonetti Mike Leonetti()
18 Bree Windrifts Breeann of Tuttle Ray Hankins/Jill Hankins Ray Hankins(A) Scratch
19 Blanco FC AFC Paragon's Cairnbrae Fionan Bhan Mhari Peschel/Gary Peschel Gary Peschel
20 Cody Pheasant Feathers Patriot Steve Tozier Steve Tozier(A) Scratch
21 Rubi High Prairie's Spanish Gem Matt Ortiz Matt Ortiz(A)
22 Chloe Paragons Chloe of Crestline Tom or Tina Campbell Tom or Tina Campbell(A)
23 Mike Sunrise Michael of Farview Skip Smith/Kathy Sleavin Kathy Sleavin Scratch
24 Eva Eva of Oahe Thomas Aufiero Tom Aufiero
25 Bentley Lighthouse Classy Chassis Gunther and Barbara Boettcher Gunther Boettcher(A)
26 Piper Kisiwa's First Flight North MH Stephen Seltzer Stephen Seltzer(A)
27 Colt Tridon's Second Amendment Mhari Peschel/Gary Peschel Gary Peschel
28 Dakota Absolute's Lakota Sun Dancer Dr. Anne Shearer-Shineman Kirby Shineman(A)/Anne Shearer-Shineman
30 Boomer Hellfires Dynamis Ralph Sweet/Laurie Sweet Ralph Sweet(A)/Laurie Sweet
31 Ruby Tridons Ruby Tuesday Patricia Bramwell/Don Bramwell Pat Bramwell Scratch




Puppy-AM Sunday October 4, 2020
Entered (9)
Started (8)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
4 Swagger Lionhearted Lynn Miller Lynn Miller(P) 1st
6 Feathers Rockey's Feathers Kirk Cammack Gary Riddle(P) 2nd
9 Finn Tridons Infinity Patricia Bramwell Lynn Miller 3rd
1 Brix Rockey's Firecracker Norm Gretory Gary Riddle(P) 4th
2 Dottie Paragon's Dottie Doolittle Mhari Peschel/Gary Peschel Lynn Miller(P)
3 Bree Windrifts Breeann of Tuttle Ray Hankins/Jill Hankins Ray Hankins(A)
5 Azzi Pine Shadows Paid for Half My Perazzi Michael Young Michael Young(A) Scratch
7 Cardhu Hellfire's Spirit of Cardhu Leslie Holland Lynn Miller(P)
8 Baker Rock Creek Panadero De Blanco Ray Donatucci Ray Donatucci()/Lynn Miller








2019 HuntSecretary.com | Website Design by: Cross Creek Web Design | Privacy Policy