Event Info  ~  Premium  ~  Event EntriesRunning Order

Event Results

Arctic Bird Dog Association Flushing Breed Hunt Test August 1 & 2, 2020

Saturday August 1, 2020 (AM)(Event# : 2020440203)
AND
Sunday August 2, 2020 (AM)(Event# : 2020440204)


Junior-AM Saturday August 1, 2020
Entered (9)
Started (7)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
1 Pepper Cow Creek Alaskan Little Brown Chili Pepper Brian Stuart Brian Stuart Pass
2 Nor'e Abhainn's Lady of the Glen Linda Woods/Steve Woods Linda Woods Pass
4 Wonder Turnout's 7th Wonder Jeffrey Lipscomb Jeffrey Lipscomb(A) Pass
5 Haddock Abhainn's Sir Francis Haddock Linda Woods/Steve Woods Steve Woods Pass
6 Rocco Riverlane In the Still of the Night CGC Roseanne Munafo Roseanne Munafo Pass
9 Buddy Buddy of the Northern Woods Lynnette Wood Lynnette Wood(A) Pass
7 Ruby GoldnGun North to Alaska Stacey Dean Stacey Dean(A) NQ
3 Claire Skye's Time Traveler from Riverlane CGC Joanne Hanscom Joanne Hanscom() Scratch
8 Reba Rock On Reba Karen M Wilson Karen M Wilson(A) Scratch




Senior-AM Saturday August 1, 2020
Entered (6)
Started (5)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
3 Mia CH Abhainn’s Dancing in the Skye JH JHU Linda Woods Linda Woods Pass
1 Ailis Ailis Timothy Gallagher Timothy Gallagher NQ
2 Ada Alaskasn Damzel Alated Robert Buch Robert Buch() NQ
4 MacTavish CH Skye's Non Oblitus with Abhainn JH JHU CGC Joanne Hanscom Joanne Hanscom() NQ
6 Lucca Double Dutch Luce Di Bella Luna, CDX, AXP, OJP, JHU JH Roseanne Munafo Roseanne Munafo NQ
5 Shayly Shayly Timothy Gallagher Timothy Gallagher Scratch




Master-AM Saturday August 1, 2020
Entered (7)
Started (7)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
2 Tess Little Creek's Black Shadow Michael Kasterin Michael Kasterin(A) Pass
3 Trakr B-C Alaska's White Lightning Trakr SH Dennis Bromley Dennis Bromley(A) Pass
1 Sitka Alaska's Backwater's Whistling Wings Waterfowler Hugh Clark Steven McVeigh(P) NQ
4 Piper Triple Ridge's Alyeska Girl SH Jeffrey Lipscomb Jeffrey Lipscomb(A) NQ
5 Valor GR8LND Admiral of the 49TH Fleet JH Brandon Oller Steve McVeigh(P) NQ
6 Kai Little Creek's Black Magic Michael Kasterin Michael Kasterin(A) NQ
7 Tumble Turnout's Tumble SH Jeffrey Lipscomb Jeffrey Lipscomb(A) NQ




Junior-AM Sunday August 2, 2020
Entered (9)
Started (8)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
3 Nor'e Abhainn's Lady of the Glen Linda Woods/Steve Woods Linda Woods Pass
5 Buddy Buddy of the Northern Woods Lynnette Wood Lynnette Wood(A) Pass
6 Pepper Cow Creek Alaskan Little Brown Chili Pepper Brian Stuart Brian Stuart Pass
7 Rocco Riverlane In the Still of the Night CGC Roseanne Munafo Roseanne Munafo Pass
8 Haddock Abhainn's Sir Francis Haddock Linda Woods/Steve Woods Steve Woods Pass
1 Wonder Turnout's 7th Wonder Jeffrey Lipscomb Jeffrey Lipscomb(A) NQ
2 Reba Rock On Reba Karen M Wilson Karen M Wilson(A) NQ
4 Ruby GoldnGun North to Alaska Stacey Dean Stacey Dean(A) NQ
9 Claire Skye's Time Traveler from Riverlane CGC Joanne Hanscom Joanne Hanscom() Scratch




Senior-AM Sunday August 2, 2020
Entered (6)
Started (6)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
3 Mambo Turnout's Mambo Number Five Gretchen Clark Gretchen Clark() Pass
4 Mia CH Abhainn’s Dancing in the Skye JH JHU Linda Woods Linda Woods Pass
5 Lucca Double Dutch Luce Di Bella Luna, CDX, AXP, OJP, JHU JH Roseanne Munafo Roseanne Munafo Pass
1 Ada Alaskasn Damzel Alated Robert Buch Robert Buch() NQ
2 Ailis Ailis Timothy Gallagher Timothy Gallagher NQ
6 MacTavish CH Skye's Non Oblitus with Abhainn JH JHU CGC Joanne Hanscom Joanne Hanscom() NQ




Master-AM Sunday August 2, 2020
Entered (8)
Started (6)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
2 Kai Little Creek's Black Magic Michael Kasterin Michael Kasterin(A) Pass
3 Crosson Turnout's Denali Crosson MH Michael Chihuly Michael Chihuly Pass
6 Tess Little Creek's Black Shadow Michael Kasterin Michael Kasterin(A) Pass
1 Tumble Turnout's Tumble SH Jeffrey Lipscomb Jeffrey Lipscomb(A) NQ
5 Piper Triple Ridge's Alyeska Girl SH Jeffrey Lipscomb Jeffrey Lipscomb(A) NQ
7 Trakr B-C Alaska's White Lightning Trakr SH Dennis Bromley Dennis Bromley(A) NQ
4 Sitka Alaska's Backwater's Whistling Wings Waterfowler Hugh Clark Steven McVeigh(P) Scratch
8 Valor GR8LND Admiral of the 49TH Fleet JH Brandon Oller Steve McVeigh(P) Scratch








2019 HuntSecretary.com | Website Design by: Cross Creek Web Design | Privacy Policy