Event Info  ~  Premium  ~  Event EntriesRunning Order

Event Results

Fox Valley English Cocker Club Cocker October 2020 Field Trial

Saturday October 3, 2020 (AM)(Event# : 2020510404)
AND
Sunday October 4, 2020 (AM)(Event# : 2020510405)


Open All-Age-AM Saturday October 3, 2020
Entered (22)
Started (19)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
17 Shandy Fallen Wing's Leinie's Summer Shandy Kevin Gaddie Kevin Gaddie(A) 1st
14 Ginger FC Fallen Wings Ginger Scott Fitzgerald Jason Givens(P) 2nd
20 Cato NFC FC AFC Warrener's Sky Lark Jordan Horak Jordan Horak() 3rd
16 Frost AFC Abitt Of A Northern Whirlwyn Kaye Wyn Kaye Wyn(P) 4th
1 Auggie Rock Rivers Muddy Paws of Gus & Gable MH Todd Mayer Jerry Mayer(A)/Jeff Schwartz
2 Sophie Saracen Night Hawk Susan Sarracino-Deihl/Robert Deihl Jason Givens(P)
3 Remy Wrightstown Remington Jeff Kreuser Jeff Schwartz
4 Bailey Biltmore's Black Diamond Bryan Miller Jason Givens(P)
5 Teddy Absolute’s Forever Teddy William Code William Code(A)/John Bruggeman
6 Gandy Hurricane Gandy of Juggernaut Jordan Horak Jordan Horak() Scratch
7 Ike Green Gable's Maximum Jaelee Schwartz Jaelee Schwartz/Jeff Schwartz
8 Sadie Sadie Mae Bruorton Davis Bruorton Jordan Horak
9 Quinn Lachlan's Fearghus Flush JH Gwendolyn Lappin Morgan Haglin Scratch
10 Chloe AFC Green Gable’s Fearless Wonder Mark Schinderle/John Kriegl Mark Schinderle(A)/John Kriegl
11 Cotton Fallen Wing's Blue Cotton Rumi Schroeder Rumi Schroeder(A)
12 Murphy FC AFC Fallen Wings Murph The Protector Stephen Rodock/Karen Rodock Stephen Rodock(A)/Karen Rodock
13 Clay Rock River's Green and Gold Proud SH Jagen Schwartz Jeff Schwartz
15 Evalyn Fallen Wings Cairo's Spitfire Deb Strohl Jeff Schwartz(P) Scratch
18 Butter Springhill Nohea Mission Buttercup Danae Steele/Jane Zank Jordan Horak
19 Sandy Saracen Royal Scandal Ben Martin Ben Martin(P)/Jaelee Schwartz
21 Liam Fionbharr of Turtlewood Bruce Golden John Bruggeman
22 Oakley AFC Windy Acres Polar Oakley   Mark Schinderle(A)/Joe Kriegl




Amateur All-Age-AM Saturday October 3, 2020
Entered (19)
Started (16)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
3 Blossom Lighthouse Dearie Chuck Cloninger Chuck Cloninger(A) 1st
12 Boom Saracen Warhammer Serena Horak Serena Horak(A) 2nd
4 Finley Windy Acres Bluffview Finley John Kriegl/Mark Schinderle John Kriegl(A) 3rd
1 Johnny FC AFC Fallen Wing's Teachers Pet Rumi Schroeder Rumi Schroeder(A) 4th
2 Louie Lighthouse Pops Kevin McGlin Kevin McGlin(A)
5 Blue Snowbuck's "Blue Sky" Daniel Liljegren Daniel Liljegren(A)
6 Lucy FC Salem Farm's Lucy SH Josh Blaisdell Josh Blaisdell(A) Scratch
7 Quinn Lachlan's Fearghus Flush JH Gwendolyn Lappin Gwendolyn Lappin Scratch
8 Spark Windy Acre Spark Jake Schinderle/Mark Schinderle Derrick Schinderle/Mark Schinderle(A)
9 Nikki Nohea Darling Nikki TD Danae Steele Danae Steele(A)
10 Tucker FC Prairie Marsh Pint of Stout Kade Vershey Kade Vershey(A)
11 Mattie Prairie Marsh Second Chance JH SH Jerry Mayer Jerry Mayer(A)/Jeff Schwartz
13 Ripples Fallen Wing’s Calm Waters Rumi Schroeder Rumi Schroeder(A)
14 Roxy FC Fallen Wings Roxy MH Terri Besch Terri Besch
15 Puzzle Snowbuck's "Puzzle Peace" Renee Liljegren Daniel Liljegren(A)
16 Eddie Windy Acres Bridgerson Edwin Justin Saigh/Mark Schinderle Justin Saigh(A)/Mark Schinderle
17 Tucker Green Gable Tuckers Cackle Mark Edwards Lauren Edwards/Mark Edwards(A)
18 Lenny FC Salem Farm's Lenny SH Josh Blaisdell Josh Blaisdell(A) Scratch
19 Tappy Fallen Wings Tapio of Furlong Stephen Rodock/Karen Rodock Karen Rodock/Stephen Rodock(A)




Puppy-AM Saturday October 3, 2020
Entered (4)
Started (4)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
1 Jasper Juggernaut’s Jumping Jasper Jim French Jim French(A) 1st
2 Cody Royal Saracen Iron Eyes Cody Susan Sarracino-Deihl/Robert Deihl Jason Givens(P) 2nd
4 Maggie Klines Creekside Maggie Curtis Kline Jason Givens(P) 3rd
3 Pike Absolute's Northwoods Pike Kevin Martineau Kevin Martineau(A) 4th




Open All-Age-AM Sunday October 4, 2020
Entered (20)
Started (16)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
13 Frost AFC Abitt Of A Northern Whirlwyn Kaye Wyn Kaye Wyn(P) 1st
15 Ginger FC Fallen Wings Ginger Scott Fitzgerald Jason Givens(P) 2nd
3 Bailey Biltmore's Black Diamond Bryan Miller Jason Givens(P) 3rd
4 Cato NFC FC AFC Warrener's Sky Lark Jordan Horak Jordan Horak() 4th
1 Maggie Klines Creekside Maggie Curtis Kline Jason Givens(P)
2 Remy Wrightstown Remington Jeff Kreuser Jeff Schwartz
5 Chloe AFC Green Gable’s Fearless Wonder Mark Schinderle/John Kriegl Mark Schinderle(A)/John Kriegl
6 Sandy Saracen Royal Scandal Ben Martin Ben Martin(P)/Jaelee Schwartz
7 Teddy Absolute’s Forever Teddy William Code William Code(A)/John Bruggeman
8 Evalyn Fallen Wings Cairo's Spitfire Deb Strohl Jeff Schwartz(P) Scratch
9 Cotton Fallen Wing's Blue Cotton Rumi Schroeder Rumi Schroeder(A)
10 Gandy Hurricane Gandy of Juggernaut Jordan Horak Jordan Horak() Scratch
11 Quinn Lachlan's Fearghus Flush JH Gwendolyn Lappin Morgan Haglin Scratch
12 Auggie Rock Rivers Muddy Paws of Gus & Gable MH Todd Mayer Jerry Mayer(A)/Jeff Schwartz
14 Darby Green Gable’s Skies The Limit Jaelee Schwartz Jeff Schwartz
16 Sadie Sadie Mae Bruorton Davis Bruorton Jordan Horak
17 Oakley AFC Windy Acres Polar Oakley   Mark Schinderle(A) Scratch
18 Clay Rock River's Green and Gold Proud SH Jagen Schwartz Jeff Schwartz
19 Liam Fionbharr of Turtlewood Bruce Golden John Bruggeman
20 Ike Green Gable's Maximum Jaelee Schwartz Jaelee Schwartz/Jeff Schwartz




Amateur All-Age-AM Sunday October 4, 2020
Entered (23)
Started (19)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
13 Louie Lighthouse Pops Kevin McGlin Kevin McGlin(A) 1st
11 Tucker Green Gable Tuckers Cackle Mark Edwards Lauren Edwards 2nd
7 Tappy Fallen Wings Tapio of Furlong Stephen Rodock/Karen Rodock Stephen Rodock(A) 3rd
19 Ripples Fallen Wing’s Calm Waters Rumi Schroeder Rumi Schroeder(A) 4th
1 Eddie Windy Acres Bridgerson Edwin Justin Saigh/Mark Schinderle Justin Saigh(A)/Mark Schinderle
2 Flynn Door Creek Innisfree's Matchmaker John Lindsay Tom Menzel(A)
3 Roxy FC Fallen Wings Roxy MH Terri Besch Terri Besch
4 Lucy FC Salem Farm's Lucy SH Josh Blaisdell Josh Blaisdell(A) Scratch
5 Shandy Fallen Wing's Leinie's Summer Shandy Kevin Gaddie Kevin Gaddie(A)
6 Blossom Lighthouse Dearie Chuck Cloninger Chuck Cloninger(A)
8 Mattie Prairie Marsh Second Chance JH SH Jerry Mayer Jerry Mayer(A)/Jeff Schwartz
9 Johnny FC AFC Fallen Wing's Teachers Pet Rumi Schroeder Rumi Schroeder(A)
10 Puzzle Snowbuck's "Puzzle Peace" Renee Liljegren Daniel Liljegren(A)
12 Boom Saracen Warhammer Serena Horak Serena Horak(A)
14 Lenny FC Salem Farm's Lenny SH Josh Blaisdell Josh Blaisdell(A) Scratch
15 Spark Windy Acre Spark Jake Schinderle/Mark Schinderle Derrick Schinderle/Mark Schinderle(A)
16 Tucker FC Prairie Marsh Pint of Stout Kade Vershey Kade Vershey(A)
17 Finley Windy Acres Bluffview Finley John Kriegl/Mark Schinderle John Kriegl(A)/Mark Schinderle
18 Lindy Green Gable's Famous Flight SH MH Jaelee Schwartz Jedd Schwartz Scratch
20 Blue Snowbuck's "Blue Sky" Daniel Liljegren Daniel Liljegren(A)
21 Nikki Nohea Darling Nikki TD Danae Steele Danae Steele(A)
22 Thor Windy Acres Keeler's Special K Kelly Ramacier/Jim Ramacier Jim Ramacier/Kelly Ramacier
23 Quinn Lachlan's Fearghus Flush JH Gwendolyn Lappin Gwendolyn Lappin Scratch




Puppy-AM Sunday October 4, 2020
Entered (2)
Started (2)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
1 Cody Royal Saracen Iron Eyes Cody Susan Sarracino-Deihl/Robert Deihl Jason Givens(P) 1st
2 Maggie Klines Creekside Maggie Curtis Kline Jason Givens(P) 2nd








2019 HuntSecretary.com | Website Design by: Cross Creek Web Design | Privacy Policy