Event Info  ~  Premium  ~  Event EntriesRunning Order

Event Results

Cocker Spaniel Hunting Enthusiast - Field Trial Sept 2019 ***NEW LOCATION and DATE CHANGE***

Friday September 20, 2019 (AM)(Event# : 2019685804)
AND
Saturday September 21, 2019 (AM)(Event# : 2019685805)


Open All-Age-AM Friday September 20, 2019
Entered (27)
Started (27)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
12 Ike Green Gable's Maximum Jaelee Schwartz Jeff Schwartz() 1st
13 Ginger FC Fallen Wings Ginger Scott Fitzgerald Jason Givens(P) 2nd
25 Briar FC-AFC Piasa Creeks Briar Patch Ray Takmajian Kim Wiley 3rd
11 Eddie FC Stonewalker Eduardo SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley 4th
1 Gibby FallenWings Mr. Gibbs Dennis Joannides/Donna Joannides Jason Givens/Dennis Joannides(P)
2 Clea Fallen Wings Queen of Egypt MH Deb Strohl Jeff Schwartz(P)
3 Rooney Yuba Gold Bug Terry Lewis Terry Lewis
4 Tulip Nohea Black Tulip SH Danae Steele/Jane Zank Jane Zank(A)
5 Hopper FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
6 Indy Indy Boy of Salt Creek John Stunkard Jr Jordan Horak
7 Bailey Biltmore's Black Dimond Bryan Miller Jason Givens(P)
8 Clay Rock River's Green and Gold Proud SH Jagen Schwartz Jeff Schwartz
9 Bunzee Redbush Meadow Honey Buns Mike Ludwig Mike Ludwig(P)
10 Auggie Rock Rivers Muddy Paws of Gus & Gable MH Todd Mayer Jerry Mayer(A)
14 Kermit Covey Flush Kermit's Surprise MH Alan Barnes Alan Barnes(A)
15 Tri Redbush Meadow Give Me A Tri Mike Ludwig Mike Ludwig(P)
16 Darby Green Gable’s Skies The Limit Jaelee Schwartz Jeff Schwartz
17 Ryder Somerset's Midnight Ryder Frank Italia Jason Givens(P)
18 Rocky FC Juggernaut Rockin' the Field MH Jordan Horak Jordan Horak()
19 Lockie Darttwood's Lockhart Chris Dartt John Dartt
20 Shine FC Rise &Shine Peter Rizzo Peter Rizzo(A)
21 Sami FC Stonewalker Sumac Samantha SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
22 Roxy FC Fallen Wings Roxy MH Terri Besch Jeff Schwartz/Terri Besch
23 Frost Abitt Of A Northern Whirlwyn Kaye Wyn Bennett Jason Givens(P)
24 Breeze NAFC FC AFC Juggernaut Cool Breeze Jordan Horak Jordan Horak()
26 Evalyn Fallen Wings Cairo's Spitfire Deb Strohl Jeff Schwartz
27 Finley Windy Acres Bluffview Finley John Kriegl/Mark Schinderle John Kriegl/Mark Schinderle(A)




Amateur All-Age-AM Friday September 20, 2019
Entered (12)
Started (12)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
10 Buster Baraboo Valley Buster Tim Miller Tim Miller 1st
3 Fire Arbuspowers Starman Julie Naylor/Paul Mommaerts Julie Naylor 3rd
7 Mickey Thunderstruck Silver Slugger Jordon Kontz Jordon Kontz(A) 3rd
11 Maryann Dbltap's Three Hour Tour Dawn Schuster Dawn Schuster 4th
1 Rikki Hawthorne's Twilight Peter Rizzo Peter Rizzo(A)
2 Spark Windy Acre Spark Jake Schinderle/Mark Schinderle Mark Schinderle(A)/Derrick Schinderle
4 Maple Piasa Creek Red Maple MH Danae Steele Jane Zank(A)
5 Winchester FC AFC Shogun's Hunting Star Winchester MHA Vickie Dahlk Vickie Dahlk(A)
6 Rooney Yuba Gold Bug Terry Lewis Terry Lewis
8 Chloe Green Gable’s fearless wonder Mark Schinderle/John Kriegl Mark Schinderle(A)/John Kriegl
9 Amy Little Bitty Pretty One Peter Rizzo Peter Rizzo(A)
12 Mattie Prairie Marsh Second Chance JH Jerry Mayer Jerry Mayer(A)




Puppy-AM Friday September 20, 2019
Entered (4)
Started (4)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
1 Thor Windy Acres Keeler's Special K Kelly Ramacier/Jim Ramacier Kim Wiley(P) 1st
2 Sadie Sadie Mae Bruorton Davis Bruorton Jordan Horak() 2nd
3 Eli Thunderstruck Elias Mark Mercie Mark Mercie(A) 3rd
4 Annie Green Gable's Annabel Lee Greg & Cindy Thomson Jeff Schwartz()




Open All-Age-AM Saturday September 21, 2019
Entered (24)
Started (24)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
4 Briar FC-AFC Piasa Creeks Briar Patch Ray Takmajian Kim Wiley 1st
18 Rocky FC Juggernaut Rockin' the Field MH Jordan Horak Jordan Horak() 2nd
16 Eddie FC Stonewalker Eduardo SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley 3rd
6 Tangle Nohea Tangle Blue TD Danae Steele Danae Steele(A) 4th
1 Ike Green Gable's Maximum Jaelee Schwartz Jeff Schwartz()
2 Maryann Dbltap's Three Hour Tour Dawn Schuster Dawn Schuster
3 Bunzee Redbush Meadow Honey Buns Mike Ludwig Mike Ludwig(P)
5 Clea Fallen Wings Queen of Egypt MH Deb Strohl Jeff Schwartz(P)
7 Shine FC Rise &Shine Peter Rizzo Peter Rizzo(A)
8 Hopper FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
9 Evalyn Fallen Wings Cairo's Spitfire Deb Strohl Jeff Schwartz
10 Rooney Yuba Gold Bug Terry Lewis Terry Lewis
11 Lockie Darttwood's Lockhart Chris Dartt John Dartt
12 Tulip Nohea Black Tulip SH Danae Steele/Jane Zank Jane Zank(A)
13 Darby Green Gable’s Skies The Limit Jaelee Schwartz Jeff Schwartz
14 Breeze NAFC FC AFC Juggernaut Cool Breeze Jordan Horak Jordan Horak()
15 Oakley AFC Windy Acres Polar Oakley Joseph Kriegl/Mark Schinderle Joe Kriegl/John Kriegl
17 Roxy FC Fallen Wings Roxy MH Terri Besch Jeff Schwartz/Terri Besch
19 Tri Redbush Meadow Give Me A Tri Mike Ludwig Mike Ludwig(P)
20 Sami FC Stonewalker Sumac Samantha SH Kim Wiley/Bethann Wiley Kim Wiley
21 Clay Rock River's Green and Gold Proud SH Jagen Schwartz Jeff Schwartz
22 Indy Indy Boy of Salt Creek John Stunkard Jr Jordan Horak
23 Finley Windy Acres Bluffview Finley John Kriegl/Mark Schinderle John Kriegl/Mark Schinderle(A)
24 Nikki Nohea Darling Nikki TD Danae Steele Danae Steele(A)




Amateur All-Age-AM Saturday September 21, 2019
Entered (14)
Started (14)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
10 Mickey Thunderstruck Silver Slugger Jordon Kontz Jordon Kontz(A) 1st
9 Boom Saracen Warhammer Serena Horak Serena Horak(A) 2nd
13 Elmo Stonewalker Elli Paul Mommaerts Julie Naylor 3rd
8 Maple Piasa Creek Red Maple MH Danae Steele Jane Zank(A) 4th
1 Winchester FC AFC Shogun's Hunting Star Winchester MHA Vickie Dahlk Vickie Dahlk(A)
2 Amy Little Bitty Pretty One Peter Rizzo Peter Rizzo(A)
3 Spark Windy Acre Spark Jake Schinderle/Mark Schinderle Mark Schinderle(A)/Derrick Schinderle
4 Buster Baraboo Valley Buster Tim Miller Tim Miller
5 Cheers Lighthouse Huntingstar Here's To You JH Vickie Dahlk/Ronald Dahlk Ronald Dahlk/Vickie Dahlk(A)
6 Rooney Yuba Gold Bug Terry Lewis Terry Lewis
7 Lindy Green Gable's Famous Flight SH MH Jaelee Schwartz Jedd Schwartz
11 Chloe Green Gable’s fearless wonder Mark Schinderle/John Kriegl Mark Schinderle(A)/John Kriegl
12 Kermit Covey Flush Kermit's Surprise MH Alan Barnes Alan Barnes(A)
14 Rikki Hawthorne's Twilight Peter Rizzo Peter Rizzo(A)




Puppy-AM Saturday September 21, 2019
Entered (4)
Started (4)
FLIGHT NUMBER CALLNAME DOG OWNER/CO-OWNER HANDLER RESULTS
4 Eli Thunderstruck Elias Mark Mercie Mark Mercie(A) 1st
3 Thor Windy Acres Keeler's Special K Kelly Ramacier/Jim Ramacier Kim Wiley(P) 2nd
1 Sadie Sadie Mae Bruorton Davis Bruorton Jordan Horak()
2 Annie Green Gable's Annabel Lee Greg & Cindy Thomson Jeff Schwartz()








2019 HuntSecretary.com | Website Design by: Cross Creek Web Design | Privacy Policy